Když dítě onemocní v létě

08.07.2021

Léto je vnímáno jako horké období. Také je tradičně považováno za dobu, kdy děti bývají většinou zdravé. Jen málo rodičů myslí na to, že i v létě se mohou u dítěte objevit různá infekční onemocnění, horečky, bolesti v krku a - poněkud paradoxně - i nachlazení. Stačí, když uhřáté dítě vypije přechlazený nápoj, nebo když zpocené vstoupí do klimatizované místnosti. Dalším zdrojem zdravotních obtíží v letních měsících mohou být nevhodně skladované potraviny, jejichž konzumace může vyvolat horečnaté průjmové onemocnění.

V horkém letním počasí se může poněkud zkomplikovat léčba jakýchkoliv onemocnění. Je to dáno tím, že zvýšená teplota vzduchu může znesnadňovat dýchaní, a navíc v teplém počasí se dobře daří mikroorganismům všeho druhu. Více než kdy jindy je třeba nemocnému dítěti zajistit dostatečný příjem tekutin. Pokud dítě onemocní nebo utrpí úraz v horkých letních dnech, je třeba s ním zacházet obzvláště šetrně.

Nikdo není zcela imunní vůči nachlazení či kašli, i když v teplých ročních obdobích příznaky těchto onemocnění poměrně rychle ustupují. Větším problémem může být zvýšená teplota či přímo horečka (tělesná teplota nad 38°C). Samotná horečka není nemoc, nýbrž obranná reakce organismu proti bakteriální či virové infekci. Déletrvající horečka však může poškodit nejen cizí mikroorganismy, ale i zdraví dítěte.

Jak postupovat při zvýšené teplotě či horečce v létě

Léčba horečnatých onemocnění během léta vyžaduje poněkud odlišný přístup, než v chladných měsících roku. Má-li dítě v létě horečku, není vhodné jej zabalovat do studených zábalů a napájet horkým čajem. Dítě je třeba svléknout, přičemž pokud je mu zima, lze jej přikrýt prostěradlem či lehkou přikrývkou. Používá-li dítě pleny, je třeba sundat i tu, protože jinak by zadržovala teplo. Pokud se dítě se zvýšenou teplotou koupe či myje, teplota vody by měla být nejvýše o 1°C nižší, než teplota dítěte, jinak se může dostavit šok.

Místnost, kde se nemocné dítě nachází, by měla být dostatečně větrána. Okna zavíráme pouze v době mezi 11. a 14. hodinou, kdy by se teplota vzduchu v místnosti mohla prudce zvýšit. V noci může být okno buď otevřené, nebo alespoň pootevřené. Pokud je horko v místnosti i venku, takže ani větrání vzduch neochladí, je vhodné umístit do pokoje přenosný ventilátor, který by však neměl být namířen přímo na dítě.

Dítěti co nejčastěji nabízíme nápoje, především vodu. V letních měsících hrozí dehydratace i u zdravého dítěte, natož u dítěte nemocného. Důvodem jsou určitá specifika metabolismu vody a solí u dítěte, navíc podíl vody na tělesné hmotnosti je u dítěte vyšší, než u dospělého.

Teplotu je třeba průběžně kontrolovat. Pokud stoupne nad 39°C (u dětí do 3 let nad 38,5°C), je třeba přistoupit k jejímu snižování. Dětem lze podávat antipyretika na bázi paracetamolu. Pokud teplota neklesá, případně se naopak ještě zvyšuje, je třeba zavolat zdravotnickou záchrannou službu.

Samozřejmě, že je třeba sledovat i další příznaky. Například v případě, že se objeví potíže s dýcháním, je na místě zavolat záchrannou službu i v případě, že horečka nedosahuje zmíněných 39°C (u menších dětí 38,5°C).

Úpal a úžeh

Zvláštní kategorii onemocnění, jimž může být dítě v létě vystaveno, představují poruchy termoregulace. Rozlišujeme úpal a úžeh. Úpal nastává při zvýšení teploty nad 40,5°C, což je hranice, kterou již tělo není schopno tolerovat. Při úpalu hrozí poškození mozku, proto je třeba přikročit k chlazení, a to podáváním studených nápojů, případně přikládáním studených obkladů. Dítě pokud možno odvedeme do chladné místnosti a svlékneme mu oblečení i spodní prádlo.

Úžeh vzniká přímým slunečním zářením dopadajícím na oblast hlavy a šíje. Vhodnou ochranu před úžehem představuje čepice s kšiltem. Opět je důležité zajistit přísun tekutin. Při úpalu i úžehu by dítě mělo pít tak dlouho, dokud jeho moč nebude mít světlou barvu. Úžeh může být spojen s popáleninami od slunce, které lze ošetřit panthenolovým krémem.

Jedním z problémů, které mohou provázet léčbu různých onemocnění během letních měsíců, je neochota dítěte dodržovat klid na lůžku. Ta se může objevit i kdykoliv během roku, ale léto je pro dítě obdobím zvýšené aktivity. Jakmile se nemocnému dítěti trochu uleví, už by chtělo vstávat a věnovat se různým náročným aktivitám. Aby se dítě během klidu na lůžku nenudilo, měl by v jeho blízkosti pokud možno co nejvíce času trávit některý z rodičů. Pro dítě může představovat značnou psychickou zátěž, když musí ležet v posteli, zatímco jiné děti si hrají a užívají prázdnin. Blízkost pečujícího rodiče mu pomáhá tuto náročnou situaci překonat.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky