Jak naučit dítě oblékat se

09.02.2021

Dovednost samostatného oblékání je jedním z předpokladů přijetí dítěte do předškolního zařízení. Protože ve školce se dítě bude (minimálně před spaním a po spaní) převlékat samo, měli by s ním rodiče oblékání nacvičit. Ale jak na to? Hlavní je, abyste na dítě nespěchali a dali mu dost času na to, aby si vše v klidu vyzkoušelo.

Ve věku okolo 2,5 - 3 se většina dětí snaží projevovat vlastní iniciativu. Pokud si tedy Vaše dítě chce již v tomto věku samo navléknout některou ze součástí oblečení, můžete tuto jeho iniciativu využít. Rozhodně však od něj nečekejte, že se hned oblékne úplně samo. Některé pohyby, které je třeba při oblékání určitých svršků vykonávat, zkrátka ještě nezvládne. Počítejte s tím, že například s oblékáním bundy mu budete pomáhat ještě pár let (ostatně i někteří dospělí mají problém "dostat se" do rukávů svrchního oděvu).

Někteří rodiče se nervují kvůli pomalému tempu oblékání dítěte a snaží se jej neustále popohánět. Jeho tempo tím nezrychlí, spíše jej svým naléháním zneklidní a dítě se začne dopouštět chyb. Pokud si tedy chcete s dítětem jeho samostatné oblékání nacvičit, měli byste si na to vyhradit dostatek času. Nečekejte, že všechno zvládne hned a "než napočítáte do deseti". Oblékání není závod v rychlosti.

Některé děti se chtějí vehementně osamostatnit během tzv. období vzdoru, které nastává kolem třetího roku věku. Proto si na sebe samy navlékají oblečení, kdykoliv k tomu dostanou příležitost. A náladu jim nepokazí ani to, když si nějakou součást svršků (nebo spodků) obléknou obráceně. Některé děti však spoléhají na pomoc dospělého a samostatné oblékání odmítají. Takovému dítěti můžete pomoci například tím, že mu částečně natáhnete ponožky nebo kalhoty a necháte jej, aby si je pro začátek alespoň vytáhlo "až nahoru". Tím vzbudíte jeho zájem a možná, že příště už si tu či onu součást oděvu bude chtít obléci úplně samo.

Než se dítě začne oblékat samo, tedy v době, kdy jej oblékáte ještě Vy, byste mu měli oblékání slovně popisovat. Váš popis by měl obsahovat název každé součásti oblečení, případně i části těla, na kterou se obléká (například "Natáhneme ponožku na nožičku" a podobně). Dítě se naučí, co kam patří.

Abyste svému dítěti jeho samostatné oblékání nekomplikovali, pořiďte mu do školky takové oblečení, na kterém nejsou žádné zipy, tkaničky či drobné knoflíčky. Úplně ideální je tričko bez límečku a natahovací kalhoty s gumou v pase. Kalhoty se zapínacím "poklopcem" nemusí být dobrou volbou. Nejen kvůli jejich oblékání, ale i kvůli tomu, že při návštěvě WC by dítě mohlo s rozepínáním kalhot zápasit tak dlouho, až by bylo pozdě. A mokrá skvrna v přední části kalhot není právě tím, čím by se Vaše dítě chtělo před ostatními chlubit.

S dítětem můžete také hrát různé hry, které mu pomohou naučit se oblékat. Například rukávy mohou ve Vaší hře představovat tunely, zatímco ruce dítěte budou vlaky. Dítě bude řídit vlak do tunelu. S dítětem můžete také uspořádat "módní přehlídku", při které si bude samo navlékat různé součásti oblečení.

Další rady a tipy

  • Někdy je pro dítě jednodušší, když se nejprve naučí samo svlékat. Někdy ho to ale začne bavit tak, že se bude svlékat neustále, i když to od něj zrovna nebudete chtít.
  • Nejprve naučte dítě oblékat si spodní prádlo, protože to je nejjednodušší. Později přidejte kalhoty (i od pyžama) a ponožky. Nejobtížnější jsou trička (opět i od pyžama) a mikiny, a proto si je nechte na konec, až zvládne vše ostatní.
  • Když si Vaše dítě natáhne tričko na hlavu a nemůže se do něj dostat rukama, naučte ho obléci si nejprve rukávy a potom teprve přetáhnout tričko přes hlavu ("rukama napřed").
  • Pořiďte dítěti trička s obrázkem. Dítě si bude pamatovat, že "obrázek patří dopředu", takže je méně pravděpodobné, že si tričko navlékne obráceně.
  • Pro lepší "navigaci" poslouží dítěti i cedulka, například u kalhot či u spodního prádla - proto byste ji neměli odstřihávat, ale nechat na místě. Dítě si zapamatuje, že "cedulka patří dozadu".
  • Když učíte chlapečka, jak si má správně obléknout slipy, upozorněte ho, že "boudička na bimbáska patří dopředu".
  • Nemučte dítě punčocháči s "ťapkami". Bude pro něj mnohem snazší oblékat si ponožky zvlášť. Pokud je venku takový mráz, že dítě potřebuje punčocháče, pořiďte mu nějaké bez ťapek.
  • Když se dítě učí zapínat knoflíky, měly by to být knoflíky pokud možno velké. V dnešní době mívají některé oděvy příliš těsně obšité či nedostatečně prostřižené knoflíkové dírky. Než si bude dítě knoflíky zapínat samo, zkuste je nejprve několikrát zapnout a rozepnout, aby se dírky alespoň trochu "oběhaly".
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky