Čím zabavit dítě u vody

01.07.2021

Naprostá většina dětí miluje vodu, přičemž léto je nejlepší čas pro hry u vodních ploch všeho druhu. Protože děti obvykle nevydrží jen tak ležet na dece a "obyčejné" plavání je může brzy přestat bavit, je třeba počítat s tím, že se budou věnovat i dalším aktivitám, které jsou s pobytem u vody spojené.

Stavění hradů z písku

Vlhký písek má celou řadu výhod. Na plážích je ho dost a dobře se tvaruje. Navíc práce s pískem uvolňuje napětí a procvičuje jemnou motoriku dítěte.
V podstatě záleží na fantazii a dovednostech dítěte, co všechno bude z písku stavět. Na hrad s věžemi mu stačí obyčejný kyblíček, i když v poslední době se vyrábějí i různé formy na principu klasických "báboviček", s nimiž lze vytvářet například celé úseky hradeb s cimbuřím. Tvořivé dítě však podobné formy ani nepotřebuje, se stavbou si poradí samo.
Doplňkem hradů z písku mohou být i vodní příkopy, které dítě kolem samotné stavby vybuduje a naplní vodou.
Kromě klasických hradů lze z písku stavět i jiné výtvory. Děti obzvláště rády stavějí různá "vodní díla", hráze, nádrže spojené vodními kanály a podobně.

Zahrabávání do písku

Některé děti se na plážích rády zahrabávají do písku. Ležet v prohřátém písku může být příjemné, samozřejmě s tím, že hlava zůstává odkrytá. Písek se na tělo postupně přihrnuje. Hrabání hlubších jam, do nichž si dítě vleze, však doporučit nelze, protože písek je sypký a stěny takové písečné jámy by se mohly sesypat.

Mozaika z kamínků

Když na pláži není písek, jsou na ní alespoň kamínky. Z nich se dají vytvářet různé obrazce, nápisy a podobně. Nebo si dítě může najít nějaký plochý kamínek, na který může něco nakreslit například fixem. Mozaiku lze tvořit i ze schránek mořských živočichů.

Hledání mušlí či škeblí

Dítě si při takovéto aktivitě připadá jako lovec. U moře může sbírat prázdné schránky měkkýšů, které lze využít buď na hraní, nebo pro tvorbu různých ozdob. Rodiče by však měli mít přehled o tom, jaké ulity či lastury se sbírat nesmí, respektive se nesmí vyvážet ze země (pro případ, že by si dítě svůj nález chtělo odvézt s sebou domů).
V našich řekách děti rády sbírají škeble, které jsou však chráněné. Když už je z vody vybírají, neměly by je otevírat a po vylovení by je měly do řeky opět vrátit.

Potápění s brýlemi a šnorchlem

Pro větší děti je potápění s brýlemi a šnorchlem velmi atraktivní činnost, kterou by si rády vyzkoušely, i když ne všichni rodiče mají pro tuto aktivitu pochopení. Pravdou je, že během potápění by dítě mělo být pod stálým dozorem rodičů nebo jiného dospělého. Šnorchl je třeba vybrat tak, aby náústek dobře přiléhal, ale zároveň byl pohodlný a netlačil do dásní. Trubice šnorchlu má vést přes levé ucho. Některé šnorchly jsou opatřeny klapkou, která brání vniknutí vody, dojde-li k příliš hlubokému ponoření. Pokud šnorchl klapku nemá, je třeba dítě poučit, aby vdechovalo pomalu a opatrně, aby nedošlo k případnému vdechnutí vody do plic.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky